Амфотерністю, як вам уже відомо, називають здатність деяких хімічних сполук залежно від умов виявляти або основні, або кислотні властивості. Наприклад, з кислотами гідроксиди Алюмінію та Цинку реагують як основи, з лугами - як кислоти.
Фізичні властивості амфотерних гідроксидів.
Амфотерні гідроксиди це тверді речовини немолекулярної будови. Нерозчинні у воді. Мають різне забарвлення: цинк та алюміній гідроксиди — білого кольору, ферум(ІІІ) гідроксид бурого.
Хімічні властивості амфотерних гідроксидів.
Реакція взаємодії амфотерних гідроксидів із кислотами відбувається як взаємодія типової нерозчинної основи з кислотою. Результатом цієї реакції є сіль та вода.
Відеодослід, який підтверджує подвійні хімічні властивості амфотерних гідроксидів.
Щоб краще зрозуміти суть реакції, формулу цинк гідроксиду видозмінимо. На першому місці розташуємо атоми Гідрогену, а групу атомів ZnO2, поставимо за Гідрогеном. Формула матиме вигляд H2ZnO2. Реакція спостерігається краще, якщо до певної порції розчину лугу приливати цинк гідроксид.
Така ж реакція відбувається й між твердими речовинами за високих температур. Наприклад:
Напишемо рівняння реакції взаємодії алюміній гідроксиду з калій гідроксидом у розчині та під час сплавлення:
Отже, цинк гідроксид та алюміній гідроксид амфотерні. Вони вступають у хімічну взаємодію з кислотами, проявляючи властивості основ, і з лугами, проявляючи властивості кислот.
Здатність речовин проявляти подвійні хімічні властивості (основ та кислот) називають амфотерністю.
Чим пояснити явище амфотерності? Розглянемо будову цинк гідроксиду.
З графічної формули видно, що хімічні зв’язки утворюються між атомами Цинку й атомами Оксигену та між атомами Оксигену й Гідрогену. Ученими доведено, що сила цих зв’язків приблизно однакова. Тому під час взаємодії з кислотами розрив зв’язку відбувається по лінії а, з лугами — по лінії 6. Це підтвердження того, що властивості речовин залежать не тільки від їх складу, а й від будови.
ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ
• Амфотерність — це здатність речовин проявляти подвійні хімічні властивості (основних і кислотних оксидів, основ і кислот).
• Амфотерні гідроксиди — тверді речовини немолекулярної будови. Нерозчинні у воді. Мають різне забарвлення.
• Амфотерні гідроксиди проявляють подвійну хімічну природу: під час реакцій з кислотами — як основи, а з лугами — як кислоти.
• Амфотерні гідроксиди реагують з кислотами й лугами в розчинах та під час спікання. Продуктами реакцій є солі.