Понеділок, 12.23.2024, 5:07 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Вхід на сайт
Категорії розділу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Дистанційне навчання КУ "Гімназія с. Дунів"

Дистанційне навчання


Хімія
05.07.2020, 11:31 PM

8 клас Хімія Тема: Вплив на довкілля оксидів, кислот, середніх солей

 Епіграф: «О боже! Що я бачу! Загидили ліси і землю занедбали. Поставили АЕС в верхів’ях трьох річок. То хто ж ми є, злочинці, канібали?! Хто ж все зупинить, захистить та виправить, щоб життя надалі існувало!»

Чи знаєте ви професії, що досліджують та зберігають довкілля? Чи хочете знати більше, про роль оксидів, кислот, середніх солей у природі?

Чи знаєте ви які сучасні екологічні проблеми стоять перед людством планети Земля?

 Сучасні екологічні проблеми: - зміна складу атмосфери; - посилення парникового ефекту; - потепління клімату; - смог; - побутові відходи, сміття, - забруднення космосу; знищення лісів; - дефіцит прісної та чистої води; - руйнування озонового шару; - забруднення світового океану; - парниковий ефект;- радіонукліди та радіація;- нітрати, нітрити та продукти харчування, с/г; -пестициди, добрива та с/г; - нафта, її відходи та довкілля;

Чи знаєте ви, які є найбільш шкідливими забруднювачами довкілля нашої планети та Всесвіту?

Найбільш шкідливі забруднювачі довкілля: SO2 ; CO; CO2; NO; NO2; N2O; N2O4; фотохімічні окисники; Hg; Pb; Cd; хлоровмісні органічні сполуки; нітрати - MeNO3, нітрити - MeNO2, нітрозамісники; мінеральні добрива (калійні, натрієві нітратні, фосфатні та інші); пестициди; будівельний пил; NH3 - аміак; вихлопні гази заводів, транспорту, фабрик та інших виробництв; окремі мікробні, бактеріальні забруднювачі; радіоактивні відходи та радіація; …

 Парниковий ефект (розігрівання атмосфери). Це екологічне лихо спричиняють такі гази: вуглекислий газ СО2 – найбільший чинник, чадний газ, метан, нітроген оксиди, фреон. У земній атмосфері вуглекислий газ діє як скло у парнику: пропускає сонячне світло, але затримує тепло розігрітої Сонцем поверхні Землі. Це викликає розігрівання планети. Постійне збільшення кількості спалюваного органічного палива (вугілля, нафти, газу, побутових відходів, сміття) та знищення лісів і призводить до підвищення концентрації CO, СО2, в атмосфері ( на початку ХХІ ст. – 0,029%, сьогодні – 0,034%). Прогнозують що до середини ХХІ вміст СО2 подвоїться, що призведе до різкого посилення парникового ефекту та потепління, і температура на планеті підвищиться. Виникнуть ще 2 небезпечні проблеми: швидке танення льодовиків в Арктиці та Антарктиці і підняття рівня Світового океану. Такі зміни супроводжуватимуться змінами клімату, які навіть важко передбачити.

Смог. Це екологічне лихо виникає під впливом сонячного світла та тепла у результаті складних фотохімічних реакцій у повітрі, забрудненому пилом, сажею, нітроген оксидами та вуглекислотами. Хімічні реакції, що відбуваються у повітрі, призводять до виникнення димних туманів – смогів. Смоги виникають за таких умов: велика кількість пилу і газів, які викидають у повітря; тривале існування антициклонів, коли забруднювачі нагромаджуються у приземному шарі атмосфери. Смоги бувають: вологий(характерний для країн з морським кліматом, де дуже часті тумани); сухий(утворює не туман, а синювату імлу); льодяний(виникає в Арктиці та Субарктиці за низьких температур в антициклоні).

 Кислотні дощі. Оксиди сульфуру та нітрогену, що потрапляють в атмосферу внаслідок роботи ТЕЦ, автомобільних двигунів, металургійних виробництв, сполучаючись з вологою утворюють дрібні краплинки сульфатної та нітратної кислот, які переносяться вітрами у вигляді кислотного туману і випадають на землю кислотними дощами або інколи кислотним снігом. Ці дощі шкідливо впливають на довкілля: знижується врожайність внаслідок ушкодження листя кислотами; спричиняють вимивання з грунту Са, К, Мg, що викликає деградацію фауни і флори; деградують та гинуть ліси(особливо кедр, бук, тис); отруюється вода озер і ставків, в яких гине риба (лосось, форель…) і численні види комах; зникнення комах у водоймах призводить до щезання птахів і тварин, які ними живляться; зникнення лісів зумовлює збільшення кількості гірських зсувів і селів; різко прискорюється руйнування пам’ятників архітектури, житлових будинків із вапняку, мармуру; вдихання людьми повітря, забрудненим кислотним туманом, спричиняє захворювання дихальних шляхів, подразнення очей

 “Озонові діри” в атмосфері. На висоті 20-50 км повітря містить підвищену кількість озону (О3). Цікаво, що озону в цьому шарі міститься дуже мало, він би утворив шар завтовшки 2-3мм. Незважаючи на малу густину, озоновий щит надійно захищає все живе від дії УФ-променів. Виявлене різке зменшення шару озону над Антарктидою – своєрідна “озонова діра”. Вміст озону там дедалі зменшується, межі “озонової діри” розширюються в бік Австралії, Південної Америки та Африки. Найбільших розмірів діра досягає у жовтні (арктична весна), а потім вона зменшується. Щодо причин цього явища є такі припущення: 1) взаємодія оксидів нітрогену з озоном, 2) реакція антропогенного хлору з озоном, 3) розпилювання антифризів, фреону. Виявлено озонову діру менших розмірів і у Північній півкулі (над Шпіцбергеном). Зниження вмісту озону в атмосфері загрожує зменшенням врожаїв, збільшенням шкідливих мутацій, зростанням захворювань на рак шкіри та катаракту очей. Якщо озоновий шар повністю зруйнується, тоді загине все живе на планеті Земля.

 Мінеральні добрива та їх надлишок. Добрива – це речовини, які вносять у грунт для покращення розвитку рослин. Грунти, на яких вирощують с/г культури, поступово збіднюються на елементи, потрібні рослинам. Крім того, вода вимиває із грунту розчинні сполуки Нітрогену, Фосфору, Калію. Ці втрати компенсують внесенням добрив. Розрізняють мінеральні та органічні добрива. До органічних добрив належать гній, пташиний послід, торф, перегній тощо. Основою мінеральних добрив є неорганічні сполуки, серед яких переважають солі (амоній сульфат (NH4)2SO4, амоній нітрат NH4NO3, простий та подвійний суперфосфат Ca(H2PO4)2 xH2O, фосфоритне борошно Ca3(PO4)2, калій хлорид KCl, калій сульфат K2SO4, калій нітрат KNO3, натрій нітрат NаNO3 та розчинна основа-луг аміачна вода NH3хН2О або NH4ОН та інші азотні, калійні, фосфорні, комплексні мінерали).

Нітрати та нітрити в харчових продуктах та с/г продукції. Залишки нітратних (МeNO3) та нітритних (MeNO2) добрив у харчових продуктах, передусім в овочах, фруктах можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю. Потрапивши в організм, нітрат-іони відновлюються до нітрит-іонів, які діють шкідливо на гемоглобін. Унаслідок цього порушується надходження кисню до тканин і органів. Крім того, за участю нітрит-іонів в організмі відбуваються реакції з утворенням токсичних сполук.

 

Категорія: 8 клас | Додав: uljanalanova
Переглядів: 122 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar