Вівторок, 12.24.2024, 4:33 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Вхід на сайт
Категорії розділу
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Дистанційне навчання КУ "Гімназія с. Дунів"

Дистанційне навчання


Природознавство
03.05.2021, 12:42 PM

На Землі нараховують близько 1,5 млн видів тварин, їх можна зустріти скрізь: на суходолі, у водоймах, у ґрунті.

Тварини, як і рослини, дихають, живляться, розмножуються, рухаються, ростуть.

1. Як відрізнити тварину від інших організмів.

Головна відмінність тварин від рослин полягає в тому, що вони живляться готовими органічними речовинами, що є у складі інших організмів.

За способом живлення всі тварини поділяють на: рослиноїдні  (заєць, корова, кінь). Ті, хто споживає інших тварин, належать до м’ясоїдних, або хижаків, як-от: вовк, лев, сова. Існують всеїдні тварини, які можуть живитися рослинною і тваринною їжею, наприклад ведмідь, свиня).

Організм тварин складається з органів, які мають певне значення. Наприклад, надходження кисню в організм і виведення з нього вуглекислого газу забезпечують органи дихання. У людини і звірів – це легені, у риб – зябра. За отримання поживних речовин відповідають органи травлення. Завдяки органам чуттів (очі, ніс, вуха) тварини орієнтуються на території свого існування, вчасно дізнаються про небезпеку чи наявність їжі.

Важливою ознакою тварин є здатність активно рухатися. Цьому сприяють розвинені м’язи і різноманітні кінцівки.

2. Групи тварин.

До тварин належать як одноклітинні так і багатоклітинні організми.

Одноклітинні тварини зазвичай настільки крихітні, що побачити їх можна лише під мікроскопом. Середовище їх проживання – волога. Це грунт і вода, а також тіло людини, тварини. Всі вони так чи інакше за допомогою різних пристосувань адаптуються до різних умов. У першу чергу – це форма тіла. Вона може не мати чітких меж, постійно змінюватися, а може, навпаки, бути обтічної, схожою на веретено або подовженою. Деякі одноклітинні тварини мають раковину зовні, інші, ті, що живуть глибоко під водою, – незвичайні нарости. На сьогодні відомо близько 30000 видів одноклітинних мікроскопічних тварин. Наприклад, інфузорія туфелька, амеба протей.

 

Багатоклітинних тварин можна поділити на дві великі групи: хребетні і безхребетні. . Наприклад, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі мають внутрішню основу тіла – хребет. Вони належать до хребетних тварин. А такі тварини, як черв’яки, комахи, павуки хребет не мають, тому вони утворюють групу безхребетних тварин. У риб, жаб, ящірок температура тіла змінюється зі зміною температури навколишнього середовища. Їх називають холоднокровними тваринами. Постійну температуру тіла, яка не залежить від температури зовнішнього середовища, мають птахи, звірі й людина. Вони утворюють групу теплокровних тварин.

 

3. Чим небезпечні отруйні тварини.

Серед тварин так само як і серед рослин є отруйні види. Вони містять речовини, небезпечні для життя і здоров’я людини і тварин. Постраждати від отруйних тварин можна, якщо вони вкусять чи вжалять людину, скуштувати їх або просто доторкнувшись до покривів їхнього тіла. Дуже болісними є відчуття, коли жалить оса чи бджола. Це тому, що через прокол шкірі вони вводять свою отруту. Особливо небезпечно для людини, коли її вжалять відразу багато ос і бджіл. На території нашої країни є також отруйні види тварин.

 

Однією з найнебезпечніших і отруйних риб Чорного моря є морський дракон. Хоч рибка і воліє вести спокійний і розмірений спосіб життя, при необхідності вона атакує блискавично. Людина не встигне нічого зробити, хоча риба і попереджає про небезпеку: «дракончик» розправляє темне віяло плавця, який розташований на спинці. Всі промені цієї зброї оснащені голками, які просочені отрутою. Як не дивно, але навіть мертва риба здатна отруїти свою жертву - отрута активна ще 2-3 години. Морський дракон спеціально не нападає на людей - все відбувається випадково. На нього можна наступити або схопити, особливо ризикують рибалки, які беруть його в руки, не знаючи, що отрута дуже токсична.

 

Медуза корнерот заподіює неприємності кожному, хто посміє до неї доторкнутися. Це одна з найнебезпечніших представниць свого роду. Її можна легко відрізнити від родичів по великій кулястої «шапці», яка досягає 150 см в діаметрі, і великому виросту - так званого хвоста. Отрута медузи не смертельна для людського організму, але викликає сильну алергічну реакцію. При цьому больові відчуття посилюються в солоній воді. Біль приблизно така ж, як при опіку від кропиви.

Сплутати тарантула з якимось іншим павуком практично неможливо - це найбільший павук України. Довжина його тіла досягає 35 мм. Тарантули живуть в пустелях, степах і лісостеповій зоні на півдні України. Живуть ці павуки в вертикальних норах, виритих в землі. Тарантул — далеко не такий страшний для людини. Його укуси не смертельні, але дуже болючі і нагадують укуси великих ос.

 

 

Каракурт (до речі, його назва перекладається досить «оптимістично» — «чорна смерть») мешкає в Криму та на Півдні України. Він справді чорний, з червоними плямами на черевці. Його укус надзвичайно отруйний. Укушена людина відчуває біль, оніміння ніг, можливі головний біль, блювання, судоми. Одужання настає лише за два-три тижні, але без медичної допомоги можливі й смертельні випадки.

 

Гадюка звичайна - змія середніх розмірів. Хоча гадюка досить поширена, від її укусів потерпає не так багато людей. Це пов'язано з її миролюбним характером: гадюка ніколи не нападає сама, а кусає людину лише в тому разі, якщо на неї наступили або необережно схопили рукою. Хоча її укус болючий, його наслідки практично повністю минають через 2-4 дні, а повне одужання настає не пізніше, ніж за тиждень-два. Смертельні випадки від укусів гадюк практично невідомі. Більш-менш небезпечним укус може бути тільки для дітей, особливо укушених в обличчя. Та навіть при цьому ускладнення пов'язані не стільки з укусом, скільки з неправильно наданою першою допомогою та самолікуванням.

 

4. Тварини свійські та дикі.

Тварини живуть майже всюди: на суходолі, в океані, у спекотних пустелях й у вічних снігах. Вони опанували повітряний простір і підземні «поверхні». Ще печерні люди приручили деяких тварин і стали розводити їх для задоволення своїх потреб (для отримання продуктів харчування , одягу тощо). Цих тварин називають свійськими, оскільки вони живуть поряд з людиною і приносять їй велику користь. Люди доглядають тварин: годують, випасають, будують для них приміщення, піклуються про їх чистоту.

Тримають люди свійських тварин не тільки в сільській місцевості, а й в міських квартирах. Але не для того, щоб отримувати від них продукти харчування, а для естетичного задоволення.

Життя диких тварин повністю залежить від навколишнього середовища. Вони самостійно добувають їжу, дбають про новонароджених малят, захищаються від ворогів.

Серед диких тварин чимало таких, які приносять людині користь.

(Птахи. Споживаючи комах і полюючи на мишей і ховрахів, які шкодять культурним рослинам, птахи є надійними захисниками зелених насаджень).

Ось чому слід охороняти птахів і піклуватися про них: створювати шпаківні й синичники, не розорювати гнізд, підгодовувати взимку, створювати годівнички. І ви знаєте, у нас в школі проходила акція «Нагодуй пташку», де учні школи малювали плакати, виготовляли годівнички, розвішували їх, а також потім годували пташок.

 

Тепер, підсумовуючи все, спробуйте відповісти на запитання, пов’язані з тваринами.

• Чим тварини відрізняються від рослин?

• Що спільного між тваринами і рослинами?

• На які групи поділяють тварин? Наведи приклади тварин кожної групи.

 

Категорія: 5 клас | Додав: uljanalanova
Переглядів: 256 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar